Przegląd prasy - Archiwum  
.
powrót, na dół
KONCERT "ROMANTYCZNIE" W KOZIENICKIEJ BIBLIOTECE
Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice
im. ks. Franciszka Siarczyńskiego
zaprasza na koncert
Romantycznie Andre' Rieu
w wykonaniu Międzynarodowej Orkiestry Symfonicznej
dnia 10 stycznia 2014 r. o godz. 17.30
Napisany dnia: 31 12 2013 przez: gelen
ZA Puławy i PGE GiEK do 31.III.2014 r. zdecydują o budowie Elektrowni Puławy
ZA Puławy i PGE GiEK podjęły decyzję o przesunięciu terminu spełnienia wszystkich warunków decydujących o budowie Elektrowni Puławy z 31 grudnia 2013 roku na 31 marca 2014 roku - poinformowały ZA Puławy w komunikacie.
Spółka Elektrownia Puławy, której udziałowcami są ZA Puławy oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna pod koniec sierpnia 2012 roku ogłosiła przetarg na budowę elektrowni gazowo-parowej o mocy 800-900 MWe. Projekt przewiduje lokalizację elektrowni na prawym brzegu Wisły w Gminie Puławy.

Na początku 2013 roku ZA Puławy informowały, że harmonogram prac nad projektem Elektrowni Puławy zakłada wybór wykonawcy do końca I kw. 2014 roku.
Budowa Elektrowni Puławy ma zapewnić energię elektryczną, parę technologiczną i wodę grzewczą. Odbiorcą będzie Krajowy System Elektroenergetyczny i ZA Puławy. Obecnie funkcjonująca elektrociepłownia zakładowa Puław pokrywa około 40 proc. potrzeb energii elektrycznej.
Zastrzeżenia prawne PAP
Napisany dnia: 21 12 2013 przez: gelen
Przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro
Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas środowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczne i polskie osiągnięcie - mówił. Tusk podkreślił, że tak szybkie rozpoczęcie produkcji grafenu jest czymś w rodzaju "pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".Wykorzystanie grafenu obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. To materiał sto razy bardziej wytrzymały od stali, jest jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, jest hydrofobowy (odpycha cząsteczki wody - PAP), ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem .
Czytaj dalej
Napisany dnia: 19 12 2013 przez: gelen
Energetyczne Centrum Badawcze PAN
Budowa Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk (PAN), poświęconego m.in. energii odnawialnej, ruszyła w poniedziałek w Jabłonnie k. Warszawy. Ośrodek, którego budowa i wyposażenie pochłonie ok. 90 mln. zł., zacznie działalność w 2015 r. Będzie to z jednej strony centrum badawcze, z drugiej - instytucja silnie ukierunkowana na zastosowania gospodarcze - tak o nowym centrum mówił w rozmowie z PAP prezes akademii, prof. Michał Kleiber. Naukowcy we współpracy z firmami zajmą się tam badaniami najnowocześniejszych tendencji technologicznych w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynowania ciepła, a także konwersją różnych typów energii i integracją różnych źródeł energii.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 18 12 2013 przez: gelen
W granicach niemieckiej stolicy pracuje 17 bloków o mocy 2500 MW
Mało kto ma świadomość, że na terenie Berlina, będącego po Londynie i Paryżu trzecim co do wielkości miastem Unii Europejskiej rozciągającym się po zjednoczeniu ze wschodu na zachód przez 45 km, zaś z północy na południe przez 38 km funkcjonuje 17 bloków energetycznych o łącznej mocy elektrycznej oscylującej w okolicach 2500 MW czyli o 600 MW więcej niż ma w swojej dyspozycji Elektrownia Turów po polskiej stronie granicy i tylko 500 MW mniej niż ma oddalona o zaledwie 140 km największa niemiecka elektrownia pracująca na węglu brunatnym w Jaenschwalde. Są to obiekty pochodzące z lat 1969 - 2010. Przy czym najstarszy wybudowany właśnie w 1969 roku blok o mocy 124 MW znajduje się na terenie elektrowni Reuter oddalonej tylko o 10 km od Bramy Brandenburskiej. Mniej więcej w podobnej odległości, od ścisłego centrum miasta znajduje się opalany między innym węglem... brunatnym pochodzący z 1981 roku blok o mocy 164 MW w Elektrociepłowni Klingenberg (nazwa od jej architekta Waltera Klingenberga). Jeszcze bliżej, bo w odległości 5,5 km od Reichstagu znajduje się wybudowany w 1975 roku blok elektrowni Charlottenburg o mocy 211 MW. I to nie jest rekord, bo do Elektrowni Moabit są tylko 4 km, tu pracują 2 bloki o łącznej mocy 140 MW, zaś bryła budynku wpisana jest na listę zabytków. Największy i najbardziej nowoczesny blok parowo - gazowy o mocy elektrycznej 444 MW i mocy termicznej 638 MW zbudowany został już po zjednoczeniu Niemiec i połączeniu miasta w latach 1994 - 96 i znajduje się w Elektrociepłowni Mitte obsługującej ścisłe centrum miasta: od Alexander po Potsdamerplatz. Tu gdzie są budynki federalnych ministerstw, ambasady, domy handlowe jak choćby słynna Galeries Lafayette Berlin przy Friedrichstrasse, a także Russiche Haus (dawniej Dom Kultury Radzieckiej) z butikami Rolexa, Patka, Vacherona - Constantina czy handlującego brylantami Bucherera w parterze albo przyciągający uwagę wszystkich bez najmniejszego wyjątku należący do Volkswagena salon samochodowy Bentleya z ekspozycją sportowego 1000 konnego Bugatti za... dokładnie milion euro. Klasą dla siebie jest słynne Sony Center przy Podstamer Platz wybudowane tu po obaleniu muru berlińskiego, ze słynnymi parasolkami przykrywającymi wspólna przestrzeń wiodącą między restauracjami, multikinem i supersalonem „Sony" oczywiście. Elektrociepłownia Mitte wraz Elektrociepłownią Klingenberg oraz ponerdowską elektrociepłownią dzisiaj nazywaną Marzahn, a dawniej Lichtenberg stanowi podstawę berlińskiego systemu ciepłowniczego.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 16 12 2013 przez: gelen
Związkowcy spotkali się z wicepremier. Strajku nie będzie?
Czy pracownicy Przewozów Regionalnych urządzą strajk? Po spotkaniu kolejarzy z wicepremier Elżbietą Bieńkowską, groźba protestów powoli znika. Sytuacją spółki zajmą się specjalne zespoły ekspertów.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 04 12 2013 przez: gelen
Strabag wybuduje dla Enei instalację odazotowania spalin
Konsorcjum spółek z grupy Strabag wybuduje instalację katalitycznego odazotowania spalin w Elektrociepłowni Białystok z grupy Enea.
Kontrakt obejmuje budowę instalacji na kotłach węglowych K7 i K8. Sławomir Krenczyk, rzecznik Enei, poinformował portal wnp.pl, że konsorcjum Strabag (Polska) i Strabag Energy Technology (Austria) zrealizuje zadanie za 46,99 mln zł netto. Budżet inwestora wynosił 44,35 mln zł netto.

Elektrociepłownia uzyskała dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na kwotę 12,09 mln zł. Dzięki inwestycji emisja tlenków azotu ma zostać zmniejszona z obecnego poziomu 500-600 mg/Nm3 do poziomu poniżej 100 mg/Nm3.

Przedsięwzięcie ma być kolejnym krokiem, który przybliży Elektrociepłownię Białystok do dostosowania swoich instalacji do wymogów dyrektywy o emisjach przemysłowych IED. Prace powinny zakończyć się w czerwcu 2015 r.

Enea właścicielem Elektrociepłowni Białystok jest od czerwca 2011 r. Osiągalna moc cieplna zakładu wynosi 459 MW.

Tomasz Elżbieciak
Napisany dnia: 29 11 2013 przez: gelen
O konkurencyjności i wizji rozwoju energetyki w Polsce
Cena energii i bezpieczeństwo dostaw to parametry kluczowe dla budowania trwałej przewagi konkurencyjnej na rynku energii - zaznaczył Prezes URE, Marek Woszczyk, podczas dyskusji na temat konkurencyjności polskiej gospodarki w ramach XVIII Konferencji Energetycznej EuroPOWER (20-21.11). Społeczna gospodarka rynkowa w Polsce: jakie państwo, jaki rynek - czy możemy być konkurencyjni? - pod takim tytułem odbyła się dyskusja panelowa.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 26 11 2013 przez: gelen
Międzynarodowe Targi Poznańskie kupią energię od Enei
Enea wygrała konkurs ofert na sprzedaż energii elektrycznej Międzynarodowym Targom Poznańskim. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.
To powrót do współpracy obu firm po kilku latach przerwy. Planowana wielkość sprzedaży energii elektrycznej w tym okresie sięgnie 9 GWh.

- Międzynarodowe Targi Poznańskie i Enea to dwie ważne, rozpoznawalne w całym kraju marki, jednoznacznie kojarzone z Wielkopolską i Poznaniem. Mamy nadzieję, że nasza umowa to powrót do dobrych tradycji i początek budowania wielopłaszczyznowej współpracy między nami - powiedział Przemysław Trawa, wiceprezes MTP.
Z kolei Łukasz Pawłowski, dyrektor pionu sprzedaży Enei podkreśla, że nawiązanie współpracy z tak ważnym partnerem ma dla spółki duże znaczenie.

- Cieszymy się, że o sukcesie w konkursie ofert zdecydowała elastyczność i innowacyjność naszych propozycji - mówi wiceprezes zwracając uwagę, spółce w ostatnich tygodniach udało się zdobyć jeszcze kilku ważnych klientów.
CIRE.PL
Napisany dnia: 22 11 2013 przez: gelen
Powstanie obwodnica Góry Kalwarii. GDDKiA ogłosiła przetarg
Warszawski oddział GDDKiA ogłosił przetarg na projekt i budowę obwodnicy Góry Kalwarii w ciągu dróg krajowych nr 79 oraz 50.
W ciągu DK79 trasa będzie liczyć 5,1 km, a DK50 - 3,9 km. Inwestycja przewiduje budowę trzech węzłów drogowych: Kąty, Marianki i Stadion.
Zamawiający wymaga, aby trasa powstała w terminie nie dłuższym niż 38 miesięcy i nie krótszym niż 35 miesięcy. Do czasu realizacji nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty mają być brane pod uwagę: cena (90 proc.), gwarancja (5 proc.) oraz termin realizacji (5 proc.).

Wadium ustalono na 3,5 mln zł, a termin składania wniosków o dopuszczenie do przetargu mija 10 stycznia 2014 r. Do postępowania zostanie dopuszczonych maksymalnie 20 wykonawców.
Napisany dnia: 21 11 2013 przez: gelen

<< Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Nastepna strona >>

powrót, do góry